Kripto para borsasının içinde iseniz ya da daha araştırma aşamasındaysanız Bitcoin Dominance’ı muhakkak duymuşsunuzdur. Dominans’ın kelime anlamına bakıldığında baskınlık anlamına gelmektedir. Piyasa üzerindeki hakimiyet diğer bir değişle Kripto para dominansı ise bir Kripto paranın sahip olduğu piyasa değerinin bütün Kripto para piyasasının genel değerini oranı olarak tarif edilebilir. Kripto para piyasasında hem ilk coin olarak çıkması hemde şu anki piyasa büyüklüğü açısından tereddütsüz en önemli paya sahip olan Bitcoin’dir. Kripto para piyasalarını dolaşan tüm Kripto paraların toplam değerlerine toplam piyasa değeri denilmektedir.

BİTCOİN DOMİNANCE NASIL HESAPLANIR ?

Bitcoin Dominance kısaca toplam pazarın yüzde kaçına hakim olunup olunmadığını ölçen bir indikatörtür. Hesaplaması da oldukça kolay. İlk olarak Bitcoin marketcap yani Bitcoin toplam piyasa değeri, toplam Kripto para değerine bölünüyor. Burada toplam ifadesinin Bitcoin marketcap artı Altcoin marketcap olarak açılımını yapabiliriz. Yani göründüğü gibi pay ve payda da Bitcoin var. O yüzden bu formülün çok iyi bilinmesi gerekir çünkü sitemin nasıl işlediğini bilerek hareket etmek çok doğru bir hamle olacaktır.

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

Bitcoin dominance’nın yükselme nedenlerinin başında fiyat artışıyla birlikte daha fazla insan çekerek işlem hacmini arttırması bununla birlikte farklı Kripto paralardan çok daha fazla talep edilmesi yer alıyor. Kripto para piyasasına bakıldığında büyük bir oranında Bitcoinin yer aldığı ve Bitcoin’in yön verdiğini söylemek doğru olacaktır. İnsanlar tarafından çok fazla talep edilen Bitcoin, baskınlığının artmasına sebep olarak, insanların düşük hacime sahip olan aynı zamanda risk taşıyan Kripto paradan ayrılıp Bitcoin’e geçmelerinden de kaynaklanıyor olabilir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

BİTCOİN DOMİNANCE’IN PİYASALARA ETKİSİ:

Bir piyasanın şuan için vitrini görevini üstlenmiş olan Bitcoin’in fiyatındaki artışlar piyasaya yeni yatırımcıların giriş yapmasına böylece piyasa işlem hacminin yükselmesine neden olmaktadır. Ya da yeni gelen yatırımcılar sayesinde sadece Bitcoin değil tüm Kripto paralara olan ilginin artmasına sebep olmaktadır. Bu ilginin artması Bitcoin artışının yarattığı sonuçlardan biridir. Dominance’ın artması Bitcoin’e para girişinin olduğunu göstergesidir. Bitcoin’e giren bu para ya yeni yatırımcılar ile beraber yeni kaynakların buraya aktarılması ya da Altcoin’den çıkış yapanların Bitcoin’e geçmesiyle gerçekleşir. Bitcoin dominance’ın düşmesi ise Bitcoin’den para çıkışının yaşandığını göstermektedir. Bu olay iki şekilde özetlenebilir; piyasa yatırımcıları Bitcoin satıp nakite dönmek istemektedir veya yatırımcılar Bitcoin satıp alt Altcoinler’e geçiş yapmaktadır. Bitcoin dominance arttıkça Altcoinler’in değerinde bir azalış Bitcoin dominance azaldıkça Altcoin değerinde bir artış olması beklenmektedir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]