Coin Borsası Nedir? Coin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Anasayfa » Coin Borsası Nedir? Coin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bitcoin dahil olmak üzere bütün kripto para birimlerinin takas, alım-satım veya fiyatlandırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi açısından işlem sağlanan her platform bir coin borsası olarak ifade edilebilir. Bu borsalar tıpkı diğer yatırım piyasalarında bulunan borsalar gibi belirli kripto paraları listelerine alan her an düzenli bir şekilde fiyatlandırmalarının takip edilmesini, yatırım ve değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan platformlardır.
Kripto borsa platformlarında tıpkı serbest piyasada olduğu gibi eksiksiz bir model yer alır. Her kripto para birimi için alıcı/satıcı arasındaki arz/talep dengesine göre fiyat belirlemeleri gerçekleştirilir. Borsa İstanbul veya Forex piyasalarında olduğu gibi coin borsaları üzerinde de alım-satım için kullanıcılar alım veya satım işlem emirleri oluşturabilir. Hatta coin borsa platformlarında kurun altında veya üstünde emir vermek fırsatı sunulsa da alım-satım işlemlerinde beklentilere bağlı olarak anlık bir şekilde kripto para fiyatları ortaya çıkmaktadır.

Shortcode #1
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

Kripto Para Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bir yatırım piyasasında örnek olarak Borsa İstanbul üzerinde bir şirketin hisse senedi değerleri borsanın kendi sistemi içerisinde; alım ve satındaki arz ya da talebe göre organik bir şekilde ortaya çıkar. İşte bu noktada benzer şekilde coin borsası üzerinde de Bitcoin veya kripto paraların fiyatı da az ve talep sayesinde ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak talep arttığında kripto borsa üzerinde dijital paranın fiyatı organik olarak artarken, talep düştüğünde de fiyatı düşer.
Coin borsaları üzerinde satıcılar ellerinde bulunan kripto paraları satmak istediğinde fiyatta bir geriye gidiş görülür. Tersi durumda alıcılar bir kripto parayı daha fazla almak istediğinde ise fiyatta bir ileriye gidiş görür. Her borsa platformu kendi listesi içerisinde bulunan kripto paralar için bu anlık işlemleri takip etmesi vasıtasıyla daha çok istenilen veya kabul görmeyen kripto paraların anlık işlem kapasiteleri ile fiyatlandırılmasını sağlar. Ancak her coin borsa diğer borsalar ile bağlantılı olmadan yani bağımsız bir şekilde işlem yapmaktadır. Bu nedenle global fiyatlanma dışında her borsada kendi kullanıcı arz/talep değerlerine göre kripto para fiyatlandırması ile karşılaşmak mümkündür.

Shortcode #2

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Kripto Para Piyasası Arz Talep Dengesi

Bitcoin veya diğer kripto para piyasalarında fiyatı belirleyen esas faktör, arz talep dengesidir. Piyasalarda piyasa yapıcı ve piyasa alıcı aktörler vardır. Piyasa yapıcı dediğimiz kripto para borsasının emir defterine en son fiyatın altına veya üzerine emir girerek, emir defterini likidite eden kullanıcılara denir. Piyasa alıcılar ise, ellerindeki varlığı, emir defterindeki hazırda bekleyen emirlerle beklemeden değiştiren kullanıcılara denir. Yani piyasa alıcıları piyasa yapıcılarından çok olduğu zaman bir kripto varlığın fiyatı değişir. Eğer market içerisinde her hangi bir varlığın alıcıları, onu satmak isteyenlerden daha fazla ise varlığın fiyatı yükselir. Tam tersi durumda ise ellerindeki varlığı hızlı bir şekilde elden çıkarmak isteyen kullanıcı sayısı ve hacimler, söz konusu varlığı almak isteyen kullanıcılardan ve hacimlerinden daha fazla ise varlığın fiyatı düşecektir. Bu işleyiş sadece kripto para piyasaları için değil, serbest market içerisinde alınıp satılan tüm metaların fiyatı belirleyen , serbest piyasa ekonomisi dinamiğidir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]