Bilindiği üzere NFT sanal varlık olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar fotoğraflarını ya da daha farklı varlıkları, sanal varlığa dönüştürerek bunu blok zincir teknolojisi ile sanal defterde depoluyor. Ve tek bir merkez değil belki milyonlarca bilgisayara kaydedilmiş oluyor. Böylece NFT oluşturulmuş oluyor. Yani bir sanal varlık ortaya çıkıyor. Bu insanların ilgisini çektikçe bir arz talep dengesi oluşturuyor. Ve oluşan talep nedeniyle de sanatçılar NFT oluşturmaya başlıyorlar. Tüm dünyada ve Türkiye’de de birçok sanatçı kendi NFT’lerini oluşturmuş vaziyette ve bunu piyasaya sürüyorlar. Oradan bir değer oluşarak NFT’lerin alım satımı Kripto paralarla yapılıyor. Yani Türk Lirası geçmediği gibi Euro Dolar’da geçmiyor. Dünya geneli böyle bir durum ile karşı karşıya. Bundan kaynaklı olarak da bir sürü hukuki problemle karşılaşılaşılıyor. Son dönemlerde ise insanlar ‘’Bana ait NFT var bu NFT’nin telif haklarının korunmasını istiyorum ya da marka olarak bunların korunmasını istiyorum’’ şeklinde düşünmeye başladılar ve bu şekilde hukuki problemler çıkmaya başladı. Gelin bu hukuki problemleri daha yakından inceleyelim.

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

NFT’NİN HUKUKTA YERİ

Şuanda ortada henüz NFT ile ilgili oluşan bir hukuki rejim hukuki düzenlemeler gerek yurtdışında gerekse ülkemizde bulunmuyor. Bundan dolayı hukukçular var olan yasalara göre hareket ediyorlar. Örneğin oluşturduğunuz bir NFT rızanız olmadan kopyalandığında yani NFT’si yapıldığında var olan yürürlükteki telif yasasına göre çoğaltma umuma iletim gibi kavram ve haklarla bu mesele ele alınıp bir sonuca gidiliyor. Bir hukuki problem olduğunda nasıl bu problem çözülür diye bakıldığında kişinin rızası olmadan kişiye ait olan bir tablonun ya da başka bir eserin NFT’si yapılması durumunda şuanda bulunan hukuki araç 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunudur. Bu kanuna bakıldığında, eser sahibinin izni olmadan eseri çoğaltılamıyor. Çoğaltmak da aynısını kopyalanması demektir. Çoğaltmada, eser fiziki ortamda çoğaltmak gibi sanal ortamda da dijitalde de çoğaltılabilir. Örneğin eser internette çoğaltılabilir. İşte her iki durumda da gerek fiziki çoğaltma gerek dijital çoğaltma bir şekilde bunu bir yere kopya alma durumunda çoğaltma hakkının ihlali gerçekleşmiş oluyor. Dolayısıyla bugün için telif yasasında bir şekilde tırnak içinde bir şekilde demek daha doğru olur. Çünkü bunlar gerçekten de yeniden ele alınması gereken kavramlar ve yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Hem ülkemiz bakımından hem de yurt dışında ki diğer ülke hukukları bakımından geçerli bir durum olarak değerlendirilebilir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]