Kripto Koin İle Kripto Token Farkları Nelerdir?

Anasayfa » Kripto Koin İle Kripto Token Farkları Nelerdir?

Sanal paralar Bitcoin ve alt coin birimleri ile birlikte artarak hayatımıza girdiğinden bu yana iki farklı kavram olarak da birbirinden ayrı bir hale getirildi. Çünkü kripto dünyasında biri dijital para ve birisi paradan farklı bir ada sahip olan token gibi iki farklı kavram ayrı ayrı kullanılıyor. Elbette bu iki kavram arasında da bazı farklar yer alıyor.
Hem kripto koin hem de token birimleri güvenilir işlemler için kriptografi yani şifreleme vasıtasıyla üretiliyor. Coin birimleri nakit değişim gerçekleştirebilmek için sanal para formunda kullanılabilir bir özellik sağlıyor. Yani sanal alemde birer dijital döviz vazifesini de görebiliyor. Bu bağlamda kriptoloji sayesinde de günümüzde merkezi bir otorite ya da hükümet bağımlılığı olmadan giderek artan dijital para birimleri ortaya çıkıyor.

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

Kripto Para İle Token Farkı Nedir?

Kripto yani sanal paralar ödeme ve bankacılık sistemlerinden ayrı olarak; merkeziyetsiz, normal paraya göre manipülasyondan uzak, yazılım vasıtasıyla müdahale edilebilen ve aracı kurumu olmadan cüzdanlar arasında havale edilebilen paralar olarak kullanılabiliyor. İşte bu nedenle gerçek paraya göre bariz bir şekilde farkları yer alıyor.
Kripto koin birimleri ile son yıllarda spor kulüpleri, şirketler veya sosyal medyada sıklıkla ifade edilen token kavramları da birbirinden farklı bir yapıya ayrılıyor. Aslında her ikisi de kriptoloji sayesinde sanal ortamda şifrelenmiş olsa da coin bir dijital para ve token ise dijital bir meta yani varlık olarak kabul edilebilir. Bir coin sahibi olduğunuzda dijital para sahibi olurken, token vasıtasıyla size sunulan ürün veya hizmetleri satın alabilir ya da yararlanabilirsiniz.
Farklı bir yöntem ile anlatılması gerekirse dijital coinler ile token birimleri arasında özellikle kullanım farklılıkları yer almaktadır. Yani coin net bir şekilde parayı ifade ederken, parayla istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Ancak özellikle organizasyonların veya şirketlerin sunduğu token olarak adlandırılan dijital birimler ise birer jeton gibi kullanılırken; bağış yapmak, jeton karşılığında oyun oynamak veya karşılığında bir ürün satın almak için kullanılabilir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Teknik olarak aralarında farklılık olsa da aynı şekilde ifade edilmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak Genel itibari ile, Coin derken bir ağı ve o ağın ana coini ifade edilmektedir. Mesela bitcoin veya ethereum coin olarak ifade edilebilir. Kripto token derken ise, bir ana ağ içerisinde akıllı kontrat ile belirli bir amaç sebebiyle yaratılmış varlığı ifade etmek için kullanılır. Mesela GST ve GMT Solana ağında arz edilmiş iki tokendır. Bu ifadede Solana ağının SOL’u coin olarak ifade edilebilir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]