Kripto Paralar Nedir?

Kripto para, sanal olarak var olan ancak somut olarak var olmayan bir türlü teknolojik yazılımdır. Kripto para genel olarak belli bir sisteme göre matematiksel olarak tasarlanmış bir dijital varlık diyebiliriz. Temeller fikirleri 1983 yılına kadar dayansa da; 2008 yılında, Satoshi Nakamoto isimli gizemli bir yazılımcı tarafından şifreleme konularının tartışıldığı bir mail grubunda manifestosu yayınlanarak ilk kripto para birimi olan bitcoin hayatına başlamıştır. İlk kripto para olan bitcoin’den sonra bir çok farklı şifreleme tekniği kullanan ve bir çok farklı özellikler eklenen, yüzbinlerce kripto coin daha piyasaya arz edilmiştir. Tabi ki bunların bir çoğu coin mezarlığında yerlerini almış olsa da, hala her gün yüzlerce yeni kripto para piyasaya çıkmaktadır. 2013 yılında 1000 dolar fiyatını görerek ana akım medyanın ilgisini çekmeyi başaran bitcoin ve dolaylı yol ile tüm kripto paralar, insanlar tarafından ödeme aracı, değer saklama aracı ve tabi ki alım satım fırsatları ile kazanç sağlama aracı olarak kullanılmaktadır.

Kripto para, bu kadar ilgi girmesinden dolayı birçok coin ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun için çok büyük şirketler kuruldu ve coin alma ve satma işlemleri online olarak başladı. Artık kripto para yaşamımızın her yerinde kullanılacak bir hale geldi. Çünkü artık coinler için çeşitli kartlar üretildi. Bu kartlar sayesinde her türlü ticari işlem yapılabilir hale geldi. Kripto paranın güvenlik duvarının kırılması imkansız olduğu için bir çok kullanıcı tarafından güvenilir bir para birimi haline geldi. 

Kripto paralar Güvenilir olması ve geride bıraktığı sürede önemli projelerin coinlerinin inanılmaz getiriler getirmesi sebebi ile bir çok yatırımcının iştahını kabarttı. İlerleyen zamada artık tüm ticaretleri kripto para ile yapılacağı hala konuşulmaktadır. 2022 yılı itibari ile bitcoin ve kripto paralar ülkeler tarafından da yasal değer değiştirme aracı olarak tanınmaya başladı. Bu durum geleceğin ithalat ve ihracat aracı olarak kripto paraların kullanılabileceğinin açık bir göstergesi olarak, kripto paraların başarısında bir dönüm noktası oldu. Günümüzde ise coinlerin harcanması için ön ödemeli kredi kartların üretilmesi günlük yaşamımızda da yavaş yavaş yer alacağının göstergesi oluyor.  

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

Kripto Para Nasıl Kazanılır? 

Kripto para, kazanmak demek maddi olarak gelir elde etmek demek ise, işte bu noktada çok ciddi araştırma gereklidir. Elbette çeşitli şekillerde her hangi bir kripto para edinilebilir ancak bu coinlerin değeri olmayacaktır. Başta bitcoin ve diğer kripto paralara hatrı sayılır bir şekilde sahip olmanın temeli elbete onlara yatırım yapmaktır. Yani kripto para almak için gerçek para(itibari para) harcamak gerekliliğidir. Yatırım yapılacak kripto para seçilmeden önce daha önemli bir nokta olarak, söz konusu yatırımın hangi kripto para borsası kullanılarak yapılacağıdır. Piyasada çok sayıda dolandırıcı oluşum varlıklarınızı çalmak için sıraya girmiş durumdadır. Kripto para borsası seçerken mutlaka sitemizde listenene saygın ve güvenilir kripto para borsalarını inceleyiniz. Daha sonra yatırım yapılacak coini yani kripto parayı seçmek gelmektedir. Bu konu çok tartışmalı bir konudur. Çünkü projesi sağlam olarak görülen ve büyük topluluğu olan kripto paralar ani geri dönüşler yaşayabilmekte, yatırımcılarını üzebilmektedir. Yada tam tersi olarak hiç bir fonksiyonu olmayan tamamen spekülatif al-sat işlemleri ile fiyatları şekillenden koinler yatırımcılarına inanılmaz getiriler sunabilmektedir. Yatırım yapılacak kripto para seçimi tamamen, yatırımcının risk yönetimi ve algısı ve aynı zamanda, yatırımından beklentisi ile şekillenecek bir süreçtir. Seçilen coinin çok aktif olması lazım çünkü piyasaya canlılık katan coinler daha fazla kazanç sağlar. Coin alımı yapıldıktan sonra sürekli piyasayı takip edip al- sat işlemi yapılmalıdır. Bunun için çok iyi takip edilmesi ve iyi bir analiz etmek gerekir. Çünkü coinlerde sürekli haraketlilik gerçekleşir. Coinler artışa geçirince genellikle satışlar başlar. Aynı şekilde coinler düşüşe geçince de alım yapılmaya başlar. Bu yöntem ile para kazanmak daha mümkündür.  

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para almak isteyen kullanıcılar genel olarak belli başlı platformları kullanmaktadırlar. Bu platformlarda genellikle coin alım satım yapabilmek için kullanıcılar arasında aracı görevini yapmaktadır. Bu platformlar sayesinde coin satışı, coin alımı ve piyasa takibi yapılabilir. Bunun için güvenilir bir platformda üyeliğinizin olması gerekmektedir. Bu yüzden iyi bir araştırma sonucunda istediğiniz platformda istediğiniz coini belirli bir para yatırarak alabilirsiniz.  

Kripto Para Borsaları

Kripto para ticareti yapabilmek yada kripto para almak veya saçmak için bir kripto para borsasına girmeniz gerekmektedir. Bu borsalar, merkeziyetli olabileceği gibi, pancakeswap gibi eşler arasında işletilebilir. Merkeziyetli borsa hepimizin kullanmaya alışık olduğu Binance,Huobi gibi borsalar olup, o borsalarda işlem yapabilmek için fonlarımızı borsanın havuz hesabına yani borsanın bizlere tanımladığı cüzdan adreslerine yatırmamız gerekir. Merkeziyetsiz borsalarda ise kullanıcılar doğrudan soğuk cüzdanları ile bağlanarak kişiden kişiye işlem yapılır. Kripto para borsaları yürüttükleri aracılık işlemi için borsa içerisinde yapılan işlemlerden komisyon ve hizmet bedeli alır.

Kripto para borsası seçmek çok önemlidir. Hem komisyon ücretleri hem de, güvenilirlik sebebi ile özellikle ilk kez kripto para piyasasına girecek olan yatırımcılar çok dikkatli olmalıdır. Sitemizde kripto topluluğu tarafından saygı duyulan ve kullanıcılarına sorun yaşatmayan büyük borsalar incelenmiştir.

Kripto Para Nasıl Üretilir? 

Kripto paralar adından da anlaşılacağı üzere, son teknoloji şifreme sistemleri ile oluşturulur. Öyle ki bu şifreleme işlemi, uçtan uca da tekrar edilerek, söz konusu şifreyi kırmak imkansızlaşır. Kripto paralar arz eden tarafından ya önceden üretilmiş olarak yada madencilik ile kullamıcılar tarafından üretilecek şekilde piyasaya sunulur. Bu şekilde kripto paralar üretilmeye başlanır.Eğer bir coin önceden tüm arzı üretilerek piyasaya çıkmadı is, madencilik faaliyetleri başlar. bu madencilik faaliyeti internet ortamında gerçekleşir ve madencilik yapabilmek için özel işlemci güçleri bulunan donanımlar gerekir. Donanımlar üzerinde gerekli ayarlamalar yaparak ilgili kripto paranın ağına bağlandıktan sonra, işlemci gücüne oranla, kripto para üretilmiş olur. Üretim sağlandıktan sonra kripto parayı işleme sokabilirsiniz. Böyle yaparak bir çok kullanıcı kendi kripto parasını üretmektedir. Kripto para piyasası bu sayede hızla gelişim gösteriyor.

 Kripto Para Madenciliği Nedir

Kripto para madenciliği, ilgili kripto paranın blok zincirine özel donanımlar kullanarak bağlanmak ve, donanımın sağladığı işlemci gücü ile ağda oluşturulan şifreyi çözme sonucunda ağ tarafından ödüllendirilme mantığına dayanır. Blok zincirinin şifreleme sistemine göre, belirli bir algoritma ile şifrelenen kodlar çözüldüğünde ağ içerisinde çözen cüzdana yeni hiç kullanılmamış coinler gönderilir. Bu işlem tüm kripto para madenciliği için geçerli olan konsepttir. Artan rekabet sebebi ile, ağ içerisine ne kadar çok şifre çözücü donanım dahil olursa, ağdaki şifrenin zorluğu o kadar artar ve dolayısı ile aynı donanım ile daha az sayıda şifre çözüleceği için, kazanılan ödül azalır. Yada tam tersi şekilde, ağdaki donanım sayısı azaldıkça ağın zorluğu düşer ve birim zaman başına üretim verimi artar. Bitcoin ilk piyasaya çıktığı 2008 yılında insanlar kişisel bilgisayarlarının CPU ve GPU güçlerini kullanarak ciddi miktarda bitcoin madenciliği faaliyetleri yürüttüler. Ancak geldiğimiz noktada bitcoin madenciliği yapabilmek için özel olarak üretilmiş ve çok güçlü işlemci gücü olan cihazlar üretilmektedir. Bitcoin madenciliği özelinde bu cihazlar olmadan madencilik yapmak mümkün değildir. Maliyetini yaklaşık 1,5-2 yılda çıkarma ihtimali olan cihazlar 9-15000 dolar aralığında satılmaktadır. Bitcoinden farklı olarak SHA-256 şifreleme sistemi yerine başka teknolojiler kullanan kripto paralar için madencilik yapabilmek adına ekran kartları kullanılmaktadır. Ekran kartında bulunan GPU isimli işlemci gücünden yararlanarak şifreler çözülebilir ve kripto madenciliği yapılabilir.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Kripto Para Ne İşe Yarar? 

Kripto para, herhangi bir merkeze bağlı olmadan bilinmeyen şifreler ile kodlanmış bir sistem halinde çalışır. Bu sistemler hiç kimse tarafından kontrol edilemez. Yani kripto paralar kendi mekanizmasına göre çalışır.Kripto para ticareti yaparak bir çok insan para kazanabilmektedir. Ayrıca belirli bir dijital sürecin yönetilmesi, kullanılması, dağıtılması vb gibi işlevler yüklenmiş kripto paralar vardır. Teoride söz konusu işlev kullanıcılar tarafından kullanıldıkça söz konusu coine ihtiyaç artacak ve dolayısı ile fiyat da artacaktır. Örneğin Enzyme Protocol adlı varlık yönetim ve yatırım platformunu kullanabilmek için kullanıcıların MELON(MLN) isimli coini harcamaları gerekir. Bu sayede piyasa hareketlenir ve kendi iç ekonomisini oluşturur. WEB3 ve metaverse henüz emekleme aşamasında olduğu için bir çok kripto para şu an için çoğunlukla alım satım fırsatları için yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

2008 yılından beri başta bitcoin olmak üzere kripto paralar ile alışveriş ve yatırım yapılabilmektedir. Ancak bu ilerleyen zamanda daha da gelişebilir. Özellikle hayatın her alanının giderek daha dijital bir hale geleceği varsayıldığı için Bu gelişme sayesinde günlük yaşamda kripto paranın varlığı daha çok hissedileceği söylenebilir.. Artık somut para kullanmak yerine sanal paranın yoğunluğu gelecek yıllarda karışımıza çıkabilir.

bitcoin ve diğer kripto paralar son teknoloji ile şifrelenmiştir.

Kripto Para Nerelerde Kullanılır

Kripto para başlarda çok kullanım alanı bulunmuyordu. En başta alım satım yaparak para kazandırmayı amaçlayan bir piyasaydı. Ancak son yıllarda önem kazandığı için kullanım alanları da genişlemeye başladı. Kripto para zamanla birçok amaç için kullanılmaya başlandı. 2008 yılından beri öncelikle küçük ölçekli firmalar ile başlayan kripto para kabul etme özelliği giderek orta ölçekli firmalara ve daha sonra amazon gibi devlere kadar ulaştı. En son olarak 2022 yılı itibari ile El-Salvador bitcoini yasal para birimi olarak kabul ederek dünyada bir ilke imza attı ve onu Güney Afrika Cumhuriyeti takip etti. Bu gelişmeler ilerleyen dönemlerde bitcoini ve diğer kripto paraları yasal para birimi olarak kabul eden ülkelerin artacağı düşünüldüğünde,ithalat ve ihracat işlemleri ile kullanılacağını sık sık duyabilirirz. Bu sayede ülkeler arasında online olarak hızlı ve pratik bir ticaret ağı gerçekleşmiş olur. Ayrıca özellikle gelişmekte olan ülkeler için kripto paralar mevcut güç dengeleri oturmuş dünya ülkeleri arasında rekabetçi fırsatlar yaratabilir. Birçok ülke bu yüzden kendi kripto para birimini oluşturdu veya oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü herkes kripto paranın geleceğin parası olacağının farkında.

Kripto Paralar Güvenli ve Güvenilir Mi?

Kripto paralar son teknoloji şifreleme sistemleri ile şifrelenmiş varlıklardır. Blok zinciri doğası gereği, oluşturulan bir blok üzerine başka bir blok daha üretilerek zincir büyütülerek büyüdüğü için, geçmiş işlemler geriye alınamaz. Bu geri döndürülemezlik durumu, güvenlik açısından olumlu iken hatalı işlemler bakımından zararlıdır. Eğer kripto paranızı yanlışlık ile başka bir cüzdana transfer ederseniz, kaybettiğiniz fonları geri almanın tek yolu alıcı cüzdan sahibinin fonlarınızı geri iade etmesidir. Güçlü şifreleme sayesinde özellikle soğuk cüzdanınızda tuttuğunuz kripto paralarınıza sizden başka kimse ulaşamaz. Bu şifreleme, geriye döndürülemezlik ve erişilemezlik durumu, aynı şekilde büyük miktarlarda fonların sadece bir şifre ile saklanması büyük güvenlik avantajları sağlamaktadır. Ancak kripto paralarınızı borsalara transfer ettiğinizde siz hesap defteri üzerinden alış satış yapıyor olsanız bile fonlarınız borsanın havuzunda bekleyecektir.Bu sebeple kripto para borsasına coinlerinizi yatırdığınızda artık fonlarınızın gerçek kontrolu borsa sahibinde olacaktır. Bu sayade kullanılacak kripto para borsasını seçmek oldukça önemlidir.

Online alışveriş yapmak veya normal alışverişlerde kullanılabilir hale geldi. Son yıllarda her coin ve alt coin kendine göre bir coin kart oluşturuyor. Bu kartlar sayesinde kazanmış olduğunuz paralar hesabınıza aktarılır. Aktarılan parayla bu kart sayesinde alışveriş yapmak mümkün hale gelebiliyor.

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

Kripto Para Neye Göre Yükselir?

Kripto para klasik olan arz talep dengesine göre değer almaktadır. Bir çok kripto para belirli algoritmalar veya platformlar aracıcılığı ile bir hizmete veya getiri fırsatına bağlanmıştır. Söz konusu hizmetten veya kazançtan yararlanabilmek için kullanıcılar ilgili coini harcamalıdır. Klasik finans piyasalarında olduğu gibi, bir kripto para için ihtiyaç ne kadar artarsa fiyatta o kadar artacaktır. Yada tam tersi durumda kullanım ihtiyacı azaldığında satış baskısı oluşacak ve fiyat düşecektir. Kullanıcılar ne kadar talepte bulunursa o kripto para o kadar yükselişe geçmektedir. Piyasa genellikle alım satım işlemlerine göre değer almaktadır. Mesela x coin için bu hafta çok fazla talep alıyorsa o coin ani bir yükseliş içerisine girmektedir. Tabi bu değişimler sürekli bir döngü içerisindedir. Yeni alt coin ve coinlerin çıkmasıyla piyasa bir anda alt üst olabiliyor çünkü çoğu kullanıcı yeni coinlere yönelirler. Bir anda ilginin başka coinlere yönelmesi ile diğer coinlerde düşülerek gerçekleşebilir. Ancak bu durum tam tersi de olabilir. Yani kripto para piyasası sürekli bir canlılık halindedir. Bu bakından kripto para piyasaları yatırımcılarına yüksek miktarlarda getiri imkanı sunarken, yüksek riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle fiyatları sadece spekülasyon ile hareket eden koinler bir anda çok hızlı bir yükseliş veya tam tersi hareket sergileyebiliyor. Bu nedenle kripto para pşiyasalarına girecek yatırımcıların yatırım seçeneklerini çok dikkatli değerlendirmesi gerekiyor.

Kripto Paraların Geleceği

Tüm dünyadaki gelişmeler, insan ve çevresinin git gide dijitalleşmesi, dünyanın çok hızlı bir şekilde iletişim ve etkileşim halinde olması ve tüm bunların hızlanarak ve artarak devam edecek olması, klasik finans araçlarını bu yeni dünya için yetersiz kılıyor. Her hangi bir kripto para özelinde söyleyemesek bile, yeni dünyanın yeni finans araçlarına ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyacın her geçen gün artacağını öngörmek mantıksız olmaz. Bu sebeple kripto paraların hayatımızda git gide daha fazla yer kaplayacağını söyleyebiliriz.

Değerlendirme

Dijital çağın ve onun getirilerinin günümüz dünyasını şekillendirdiği şu günlerde, kripto paralar ve kripto piyasaları, yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Hızlı bir şekilde hareket eden ve son derece agresif bir tavrı olan kripto para piyasaları yeni yatırımcılarını karşılarken onlara çok ciddi riskler de sunuyor.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]