Kripto para son zamanlarda birçok kişinin kullandığı yatırım ve ödeme aracıdır. Kripto para borsası tüm dünyanın merkezinde yer alan merkezsiz ya da en yeni keşif olarak da adlandıralabilecek sadece rakamlardan oluşan, elle tutulmaz fakat gözle görülebilen para birimidir. Gelin günümüzde bu kadar çok konuşulan kripto paraları daha yakından inceleyelim.

Fırsatlar
Her Gün Airdrop Çekilişine Katılın
Hatırlatma

Profesyonel Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sınırlı Süreli

Huobi Yeni Üye Olan Kullanıcılara 700 USDT’ye Kadar Hoşgeldin Hediyesi Veriyor.

Hatırlatma

Profesyonel yatırım tavsiyesi değildir. Her gerçek kişi kendi finansal kararlarından sorumludur.

Sadece Yeni Üyelere

KRİPTOGRAFİ NEDİR ?

Kripto parayı anlayabilmek için, kriptografinin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekmektedir. Kriptografi kısaca okunabilir bir verinin içerdiği bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak bir hale dönüştürmesinde kullanılan yöntemlerin tümüne denir. Yani şifreleme Kripto para da işlemleri güvence altına almak için kriptografi kullanılan bir sanal unsur.
Bu paraların oluşabilmesi için 6 özelliğin olması gerekir bunlar:
• Merkeziyetsizlik.
• Para ve sahip kayıpları.
• Para ve basma kuralları.
• Sahipliğin sadece sahibince ispat edilmesi.
• Paranın sadece sahibinin emri doğrultusunda sahip değiştirebilmesi.
• Ve son olarak da aynı anda, aynı para için birden fazla emir geldiyse sadece birinin yerine getirilmesidir.
Bunun yanında kısaca merkeziyetsizlik özelliğini açıklamakda fayda var. Merkeziyetsizlik muhasebe defterinin fazladan kopyalarının birçok yerde tutulmasıyla birlikte paraların her biri başka mercilerde kendi şifreleriyle kitlenir, devamlı ve eş zamanlı güncellenir. Bu yüzden belli bir merkezi yoktur. Burada hakimiyet devlet değildir ve kimsenin elinde değildir. Paralar sanal cüzdanlarda saklanır. Saklanan şey paranın kayıtlardaki sahibinin sadece kendisinin bileceği, akılda tutulamayan şifredir. Kripto paraları daha net anladığımıza göre şimdide kripto paraların nasıl ortaya çıktığına bakalım.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

KRİPTO PARALAR VE BİTCOİN NE ZAMAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Kripto paranın ilk temelleri 1983 yılında atılmıştır. Amerikalı David Chaum, Ecash adında bir şey tasarlayarak yıllar süren çalışmaların ardından 1995 yılında Ecash, digi.cash üzerinden gerçekleştirip ABD ve ulusal güvenlik ajansı; “Anonim kripto para nasıl basılır?” başlıklı bir bildiri yayınlayarak, daha sonra ise 1998 yılında başka bir kişi BitGold adlı anonim, merkezsiz kripto para gerçekleştirdi.
Bu gelişmelerin ardından hepimizin bildiği gibi Amerika’da kriz çıkdı ve sadece Amerika değil, tüm dünya bu krizden etkilendi. Merkez bankası o zamana kadar bastığı paranın iki katını basmak zorunda kaldı. O dönemde internette kullandığı takma adı ‘Satoshi Nakamoto’ olan ve aslında bir kişi mi yoksa bir grup mu hala bilinmeyen biri ya da birileri block zincirini kullanarak, merkezsiz para olan bitcoini gerçekleştirdi. Bu kişi ya da kişiler ‘Bitcoin a peer-to-peer electronic cash system’ adında 21 sayfalık bir makale yayınlayarak ve bir sene sonra da bu makaleden yola çıkarak, kişiler arasında kurulan dijital para sisteminin kodlaması yapıldı. Böylece BlockChain’in ortaya çıkmasıyla birlikte kripto paralar üretilebildi.

En İyi Borsalar

500+ dan Fazla Kripto Koin

Gelecek Vaad Eden Koin Listelemesi

Günlük 1-1000usd Ödüller

Binance yeni üye olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunuyor.

Geleceği Olabilecek Projeler

600+Kripto Para

Yeni Projelerin İlk Listelemesi

Yeni Coinlerde Yüksek Potansiyel

Kraken 2011 Yılından Beri En Güvenilir Borsa

Sektör Öncüsü

Hiç Hacklenmedi

Kullanışlı ve Kolay Arayüz

Gate.io Yeni Üye Olan Kullanıcılarına %10 Kimosyon İndirimi Sunuyor. Yeni tokenlara yatırım ytapmak isteyen yatırımcıların değişmez adresi.

Kazanılabilecek en kolay 700 dolar. Huobi hoş geldin bonusu
Bitooin’de çok kritik bir nokta aşıldı. Bitcion’de düşüş bitti mi?
Bitcoin kaldıraç nedir? Nasıl Çalışır? Kaldıraçla İşlem Yapmak.
En İyi Kripto Para Borsasını Seçin
© Copyright 2022 | kriptoparaborsasi.com Tel: +1 602 962 78 73 Adres: Murat Uzun Cad. Barbun Sok no:27 Bornova/İzmir Mail: [email protected]